Teplé letné dni sa nám končia a my sa stále častejšie stretávame s otázkami, či je vhodné plávať s dieťatkom aj počas chladnejších mesiacov. Spôsobuje plávanie v zime zvýšenú chorobnosť detičiek?

Odpoveď znie: Nie, pretože dobré zdravie potrebuje imunitu! A práve voda a pohyb v nej (teda plávanie) je spôsob, ako podporiť stimuláciu lymfatického a respiračného systému a posilniť imunitu detičiek. Pri plávaní sa deti jemne a pomaličky otužujú. Najskôr vzduchom, potom vlažnou vodou a až keď sú deti na všetky tieto činnosti zvyknuté a vieme, že ich reakcie sú spojené s radosťou, prechádzame na studenú vodičku.

Po lekcii je k dispozícii sauna, do ktorej odporúčame sa ísť príjemne prehriať a to hlavne v chladnejších mesiacoch. Je vyhriata na 50 °C a taktiež slúži k posilneniu imunity detí a navyše napomáha predchádzať problémom s hornými dýchacími cestami.

Následne je dôležité teplotné rozdiely „vyrovnať“ v aklimatizačnej miestnosti, ktorá je k dispozícii všetkým plavcom. V týchto priestoroch je možné dlhšie vlásky deťom osušiť a taktiež odporúčame dať drobcom tampóniky do ucha aby sa zabránilo problémom s uškami vo veternejšom počasí. Nepoužívame žiadne vatové tyčinky, pretože vata nevytiahne z ušiek toľko vody ako papierové tampóniky. Približne po 20 minútach v aklimatizačnej miestnosti sú deti „vychladnuté“ a tak sa prechladnutia obávať nemusíte.

A keď tieto všetky činnosti prepojíte s pesničkami, veselými hrami vo vode a dieťa bude v láskavej náručí rodičov, je to ideálny spôsob ako tráviť spoločný čas v chladnom období ?

Zdroj: Text článku bol prevzatý zo stránky http://klubkvapka.sk/ . Pôvodný text bol mierne upravený.